Vítejte u prvního dílu z naší nové série zaměřené na techniky laserového gravírování, kde bychom Vám chtěli představit nejen jak tento moderní přístup začlenit do výuky na vzdělávacích institucích, ale také jak tyto stroje lze využít, když už jste technickým nadšencem nebo kutilem. Společně si představíme možnosti využití této techniky a její přednosti. Především však představíme samotná zařízení, která ohromí svojí jednoduchostí.
Těšit se můžete také na ukázkové projekty, práci se softwarem xTool Creative Space. Rovněž se Vám pokusíme zodpovědět nejčastější otázky, které se laserové gravírování týkají.
Co je laserové gravírování?
Laserové gravírování je moderní technika, která využívá koncentrovaný laserový paprsek k odstranění materiálu z povrchu. Použití laseru umožňuje přesné a detailní vytváření vzorů, textů a obrázků na různých materiálech, jako jsou dřevo, plast, kůže, sklo a kovy. Laserové gravírování vyniká v rychlosti jakou získáváme požadované vzory.
Na trhu jsou dva hlavní typy gravírovacích strojů. Stroje můžete vybírat s paprskem emitujícím buď s LED diodou nebo technologií využívající CO₂. Hlavními rozdíly mezi paprsky je jejich výkon a typ vyzařovaného paprsku. Od typu paprsku se i odvíjí jeho použití pro specifické materiály. Podrobněji si stroje a technologii představíme v dalších dílech naší nové série.
xTool & Zonepi Research
Někteří z Vás už možná znají výrobce Makeblock (výrobce kvalitních edukativních robotů). Jelikož jsme dceřinnou společností RPishop.cz, která už dlouhodobě s tímto výrobcem spolupracuje, jsme se rozhodli, že myšlenku a jednoduchost laserového gravírování chceme podporovat a posouvat tyto možnosti dál. Makeblock v září minulého roku představil světu nový projekt xTool. Jedná se o novou divizi vývoje a výroby, která se zaměřuje právě na stoje pro laserové gravírování a pro kompletní příslušenství.
Využití ve vzdělávání
Laserové gravírování umožňuje studentům vytvářet originální umělecká díla na rozličných materiálech. Dokáží si tak osvojit práci v grafických programech a přenášet své nápady do reálného světa.
Při pohledu na STEM vzdělávání (Science, Technology, Engineering & Mathematics) hraje laser klíčovou roli. Tuto metodu lze totiž skvěle využívat k propojení jednotlivých vědních oborů. Níže na obrázku je vidět jak skupina dětí tvoří robotický projekt, kdy šasi robota tvoří dřevěná překližka, která byla vyřezána právě na laseru.
Další skvělé použití je například na propojení micro:bitu a senzorů na chytrou domácnost nebo na chytré zemědělství. Z překližky si můžeme vyřezat například kostru domku, do které osadíme jednotlivé prvky a celý projekt pak naprogramujeme. Tento zajímavý projekt si určitě představíme v některém z dalších dílů série.
Laserová technologie, ale nemusí sloužit jen pro výuku techniky. Skvěle se dá použít na výtvarnou výrobu pomocí zajímavé techniky skládaní obrazů. Každá z vrstev totiž může být nositelem jiné barvy. Gravírování může být také použito k vytvoření originálních a personalizovaných šperků, jako jsou náhrdelníky, náramky nebo prsteny. Umělci mohou gravírovat jména, symboly nebo jiné designy do kovů nebo drahých kamenů, aby vytvořili jedinečné kusy.
Software pro ovládání - XCS
xTool Creative Space (XCS) je software vyvinutý pro laserové stroje značky xTool. Zkráceně ho budeme označovat jako XCS. Software sloučuje funkce návrhu, úprav a následné ovládání stroje. S XCS můžete pohodlně tvořit na různých zařízeních, ať už používáte počítač, tablet nebo mobilní telefon. Aplikace je dostupná na nejpoužívanější operační systémy (WIN, macOS, iOS nebo Android).
XCS vám umožní efektivně zpracovávat vaše projekty. Například systém inteligentně prioritizuje gravírování před řezáním a vybírá nejkratší cestu, což šetří čas. Můžete se také ponořit do nekonečné tvorby s funkcí AI kreslení, která okamžitě převede textové podněty na různé umělecké styly. Můžete také upravovat bitmapy a převádět je na editovatelnou grafiku.
Flexibilní úpravy různých formátů: XCS podporuje soubory ve formátech SVG, DXF, PNG, JPG, BMP a další. Můžete snadno upravovat prvky, jako je zarovnání, seskupování, kombinování a vytváření hladin.
xTool Projects: Kromě skvělého softwaru nabízí také xTool Projects, místo pro podporu kreativity. Zde se můžete sdílet, učit a inspirativně tvořit společně s dalšími tvůrci.
Vhodné materiály pro výrobu
Pro laserové gravírování je vhodná široká škála materiálů , přičemž jejich výběr závisí na požadovaném výsledku a konkrétním typu laserového zařízení. Některé běžné materiály vhodné pro laserové gravírování naleznete níže.
Před použitím jakéhokoli materiálu se ujistěte, že je materiál kompatibilní s konkrétním typem stroje a je důležité také provést testování, aby se zajistilo optimální provedení gravírování a minimalizovalo riziko poškození materiálu nebo zařízení.
Dřevo
Mnoho druhů dřeva můžeme použít použít na výrobu například dárků. Ideální typ dřeva je, bříza, buk, javor nebo dub. Výsledky mohou být velmi detailní a esteticky atraktivní.
Akrylát (PMMA)
Transparentní nebo zabarvené akrylátové desky jsou často používány pro laserové gravírování. Jsou trvanlivé a umožňují vytvářet jasné a kontrastní výrobky.
Kov
Některé kovy, jako je nerezová ocel, mosaz, hliník a titan, jsou také vhodné pro laserové gravírování, ale vyžadují obvykle silnější laserovou energii. Doporučujeme proto nejdříve otestovat materiály, před konkrétním použitím.
Sklo
U skla platí, že paprsek musíme nejdříve „zastavit“ o nějakou odrazovou plochu, jinak se stane, že paprsek projde skrz sklo a nic se na výrobku neobjeví. Nám se osvědčila metoda překrytí skleničky akrylovou barvou.
Kůže
Přirozená kůže je vhodná pro laserové gravírování a umožňuje vytvářet různé vzory a textury. Můžeme také použít koženku.
Tohle byly nejpoužívanější materiály, ale jak rádi říkáme, fantazii se meze nekladou. Základní nastavení strojů řady xTool pro originální materiály najdete zde.
Bezpečnostní opatření
Při použití laseru je také velmi důležité dbát na naše bezpečí. Pracujeme totiž se zářením, které může být pro náš zrak velmi nebezpečné a neopatrnou manipulací se strojem bychom si mohli ublížit. Vždy je tedy nutné používat ochranné brýle, které jsou schopny zamezit průniku paprsku o určité vlnové délce, v našem případě laserovému paprsku o vlnových délkách od 650nm- 1100nm. Především důležité je nosit brýle po celou dobu práce s gravírovacím strojem, který nedisponuje ochranných krytem.
Zásadní je opatření také při nastavení stroje. Jak již bylo výše zmiňováno, je vždy lepší si materiál otestovat s výkonem daného stroje, abychom si stroj nepoškodili. Ke každému stroji je také dodávána bezpečností karta pro základní použití.
Galerie nápadů
Laserové gravírování je skvělý způsob, jak rozvíjet kreativitu a dovednosti žáků. Při práci s laserem však nezapomeňme na bezpečnostní opatření. Doufám, že tento článek bude pro Vás inspirací. V dalším díle série se společně podíváme na xTool Creative space, který je jednoduchým nástrojem pro tvorbu vašich projektů.