První krok jak ovládnout práci se stavebnicí MODI.
Vítejte u třetího dílu ze série článků zaměřené na populární stavebnici MODI. V minulém díle jsme si představili jednotlivé moduly a jejich funkce.
V dnešním článku si povíme, jak některé z modulů použít v rámci takzvaných unplugged aktivit. Unplugged aktivity jsou jedna z velkých předností stavebnice MODI, jelikož umožňují pracovat se stavebnicí ihned po vybalení z krabice bez nutnosti cokoliv programovat. Mladší žáci se během těchto aktivit učí, jaké funkce mají jednotlivé moduly a zároveň u toho mohou přemýšlet, kde se moduly využívají v reálném životě a jak správně sestavit projekt, na kterém zrovna pracují.
Na závěr úvodu ještě dodám, že v článku budou popsány projekty, které je možné tvořit pouze se sadou MODI Expert Kit.
Jelikož je každý z modulů samostatný počítač,
který vysílá, přijímá a zpracovává data, je pořadí, ve kterém moduly zapojíte důležitou proměnnou, na kterou je potřeba při skládání projektů myslet.
Základem každého unplugged projektu je zdroj. Jako zdroj může sloužit buď baterie nebo síťový modul připojený do počítače.
Pro snazší manipulaci a pro zachování myšlenky, že projekty chceme dělat unplugged, tedy bez počítače a například i ve třídě, ve které počítače vůbec nejsou doporučuji jako zdroj baterii. Síťové moduly není vhodné používat jako zdroj také z toho důvodu, že budou mnohem užitečnější při jiných úkonech. I o tom se dočtete v dnešním článku. K baterii lze pak připojit libovolné množství vstupních a výstupních modulů v libovolných kombinacích.
Pořadí modulů:
V tomto projektu displej přijímá data z environmentálního senzoru a z baterie zároveň a aby zobrazil informace jak o stavu baterie tak o počasí, tak informace z environmentálního senzoru upraví tak, aby se na displej vešli. Po takové úpravě už nejsou vidět konkrétní hodnoty ale pouze zda je hodnota nízká, střední nebo vysoká. To jde ale velmi jednoduše vyřešit pomocí prohození senzorů.
Při tomto zapojení už na displeji není vidět stav baterie, ale jsou zobrazeny detailní informace o počasí. Schválně si vyzkoušejte, jak se modul displeje chová v zapojení různých kombinací modulů. V některých projektech se více hodí první způsob zapojení a v jiných druhý. Proto je potřeba se zamyslet, jaký se zrovna hodí do vašeho projektu a které informace jsou pro vás zrovna důležité.
Kombinace modulů:
Dalším faktorem, na kterém během vytvoření unplugged projektů záleží, je kombinace modulů. Každá vstupní modul vysílá signál do všech konektorů nezávisle na tom, který výstupní modul je k němu připojený a každý výstupní modul přijímá a zpracovává signály ze vstupních modulů, které jsou k němu připojené.
V tomto projektu tlačítko ovládá oba k němu připojené výstupní moduly, což znamená, že po stisknutí tlačítka bude projekt svítit i pískat.
Mnohem zajímavější je pak tento případ, kdy dva vstupní moduly ovládají jeden výstupní. Každý výstupní modul funguje na škále od 0 do 100. Když je k výstupnímu modulu připojen jeden modul, celou jeho škálu ovládá sám. Když jsou ale k modulu připojeny dva výstupní moduly, každý z nich ovládá 50% výkonu. V případě na obrázku se při stisknutí tlačítka reproduktor rozezní na 50% hlasitost a zbylých 50% ovládá potenciometr. Toto je velmi zajímavá vlastnost, které lze využít při plánování a vytváření projektů.
Možnosti propojení:
Prvním a nejjednodušším z nich je připojení modulů přímo k sobě. To už jste mohli vidět na obrázcích výše. To je velice rychlé a efektivní, vhodné pro zkoušení, zda kombinace modulů vůbec dělá to, co je naším záměrem. Nevýhodou je, že pokud tento styl zapojení použijeme například u projektů, co jezdí, tak musíme mít ruku neustále na vozítku, což není moc vhodné.
Lze to vyřešit jednoduše připojením pomocí kabelu.
Kabel propojí dva moduly a ty se pak chovají, jako by byli přímo sousedící. Toho můžeme využít například pokud chceme projekt ovládat na větší vzdálenost. Propojovací kabel je také schopen vést energii od zdroje. Toho můžeme využít například když chceme na lego desku postavit projekt, který má hodně vstupních a výstupních modulů a nechceme zbytečně plýtvat místem na baterii tak ji připojíme na kabel a necháme ji stranou.
Posledním způsobem jakým lze propojit moduly je bezdrátové propojení pomocí dvou síťových modulů, které spolu komunikují pomocí Bluetooth. V takovém případě vytváříme v podstatě dva menší projekty, kdy jeden funguje jako ovladač a druhý jako ovládané zařízení. A jelikož bohužel stále není technologicky možné poslat přes Bluetooth elektrickou energii, je potřeba, aby každý z dvou menších projektů měl vlastní zdroj (A přesně z tohoto důvodu také preferujeme jako zdroj baterie.) Samotné propojení už je jednoduché. Stačí spojit síťové moduly a počkat než jejich stavové diody zezelenají. Pak všechny vstupní moduly připojené na jeden síťový modul ovládají všechny výstupní moduly připojené na druhý síťový modul. I když je tento styl propojení nejkomplikovanější, přináší řadu výhod.
Například možnost ovládat autíčka na dálkové ovládání, nebo ovládat moduly, ke kterým nejsme schopni se dostat rukou například proto, že jsou schovány za stínítkem.
Zde se můžete podívat na některé unplugged projekty, které jsme vytvořili. Můžete je zkusit vytvořit také, nebo vymyslet nějaké vlastní. S MODI se kreativitě meze nekladou.
A to je z dnešního dílu o Unplugged aktivitách vše. Naučili jsme se principy zapojení modulů k sobě a možnosti jejich vzájemného propojení. A nakonec jsme si ukázali trošku inspirace. Příště se podíváme na práci s MODI a vlastním počítačem. Prozkoumáme programovací prostředí MODI Studio, ve kterém se dá vytvářet spousta nových, komplexních a zábavných projektů.