Vítejte u čtvrtého dílu ze série článků věnovaných modulární stavebnici MODI. V minulém díle jsme si představili první způsob učení a zkoumání s touto stavebnicí a tou jsou unplugged aktivity, během kterých využíváte kód, který do jednotlivých modulů nahrál výrobce.
UŽ U TÉTO AKTIVITY NÁM STAVEBNICE DÁVÁ SPOUSTU MOŽNOSTÍ, JAK SE UČIT A KTERÉ PROJEKTY VYTVÁŘET, ALE NAŠE PROJEKTY MOHOU BÝT O TOLIK ZAJÍMAVĚJŠÍ, POKUD PŘI NICH ZAČNEME VYUŽÍVAT NÁŠ VLASTNÍ PROGRAMY.
MODI se programuje pomocí vlastního programovacího prostředí MODI Studio, které je potřeba do počítače stáhnout z webových stránek výrobce. Jedná se o prostředí, ve kterém se programuje pomocí bloků a jejich přesouvání a spojování. MODI Studio je prostředí přímo vytvořené pro stavebnici MODI a kromě programování nabízí i další funkce, které jsou unikátní právě pro tuto stavebnici.
Prvotní spuštění
Po instalaci MODI studia se můžete hned pustit do práce. Po spuštění aplikace se vám otevře hlavní nabídka, ve které máte k dispozici několik možností:
První z možností je možnost “Getting Started”. Ta spouští velmi hezky zpracovaný tutorial, který vás provede celým prostředí MODI Studio. Velkou výhodou tohoto prostředí je to, že můžete vytvářet programy i pro moduly, které nemáte aktuálně u sebe, takže se můžete pustit do prozkoumávání MODI Studia i když na svou sadu ještě čekáte.
Třetí možnost poskytuje nabídka „projekt“, na kterém jste začali pracovat v minulosti a pokračovat v jeho úpravách nebo ho nahrát na další moduly.
Druhou možností, kterou můžete v hlavním menu vybrat je možnost “New Project”. Tou se rovnou pustíte do práce na novém projektu a můžete popustit uzdu své fantazii.
Při práci na projektu se dostanete do pracovního prostředí MODI Studia, které se skládá z několika důležitých součástí.
Nejméně zábavnou, ale neméně důležitou částí programu je Menu. V tom můžete ukládat, otevírat nebo třeba exportovat a importovat soubory. Zároveň můžete váš kód přepnout do textové podoby. MODI se sice programuje pomocí bloků, ale je možné si zobrazit kód v textové verzi.
A dvě nejdůležitější funkce, které menu nabízí jsou reset a upload.
- Upload nahrává vytvořený program do připojených modulů, které se v ten moment začnou chovat jinak.
- Tlačítko reset připojené moduly vymaže a vrátí jim zpět jejich unplugged funkci.
Mapa modulů
Další součástí MODI Studia je Mapa modulů (Module map). Zde se zobrazí všechny moduly, které máte aktuálně k počítači připojené. Moduly se k počítači připojují pomocí kabelu, který je součástí každé sady (nebo je možné použít libovolný microUSB kabel), který se připojí do síťového modulu, na který se pak připojují další kostičky. Zajímavou vlastností mapy modulů je, že zobrazuje moduly připojené přesně tak, jak je máte zapojené před sebou.
V tomto případě mám zapojený síťový modul, tlačítko a led.
Moduly, které byly nekdy k projektu připojení po odpojení zešednou a přesunou se na vrch mapy modulů. Po jejich opětovném připojení se opět přesunou podle toho, jak je máte před sebou zapojené.
Ukazatel datového toku
Poslední zajímavou funkcí mapy modulů je ukazatel datového toku. V případě, že jeden z modulů svým chováním ovlivňuje jiný, na mapě modulů se to vyznačí čárou, která takové propojení naznačí.
V tomto případě (viz obrázek) je rychlost otáčení motorů závislá na natočení potenciometru.
Nabídka modulů
Další součástí MODI Studia je Nabídka modulů (Module box). V té můžete buď vytvářet číselné proměnné nebo pracovat s náhodným číslem a zároveň jsou zde k nalezení všechny moduly, ze kterých se stavebnice MODI skládá. Moduly, které zde najdete se jmenují virtuální moduly a můžete je používat při vytváření svého programu pokud zrovna nemáte stavebnici fyzicky u sebe.
Po rozkliknutí nabídky se vám zobrazí jednotlivé kategorie, ze kterých můžete vybírat.
Nabídka Inputs, Outputs a Setup nabízejí virtuální verze vám dobře známých modulů.
Nabídka Variables dává k dispozici dva druhy číselných proměnných.
- Number odkazuje na přesné číslo, které můžete buď nastavit napevno, nebo ho navázat na některý z modulů.
- Random pak generuje náhodné číslo na základě zadané spodní a horní hranice.
Nabídka bloků
Bloky slouží například k větvení programu pomocí podmínek nebo k jeho opakování díky smyčkám.
Blok Math zase slouží k práci s proměnnou a blok Delay k vytváření pauz během průběhu programu.
Všechny tyto bloky jsou denním chlebem každého programátora a i během programování v MODI Studiu se budou hodit v podstatě u každého projektu.
Editor kódů
Poslední a nejzajímavější částí MODI Studia je editor kódu. Oblast, která zabírá největší část obrazovky a ve které se tvoří přímo jednotlivé programy pomocí přetahování bloků a jejich spojování za sebe. Cílem tohoto článku není naučit vás programovat, proto nebudeme zabíhat do podrobností, ale můžeme si ukázat jednoduchý kód, který výrazně zlepšuje autíčko, které si žáci postavili například během unplugged aktivit.
V tomto projektu autíčko jede dopředu pokud je natočení potenciometru větší nebo rovno 60, jede dozadu, pokud je natočení menší nebo rovno 40 a pokud není splněna ani jedna podmínka, tak autíčko stojí na místě. Bloky else if a else se do programu přidávají znovu přidáváním bloku if.
Snímání hodnot v realném čase
MODI studio má ale ještě jednu velice skvělou funkci a tou je zobrazení hodnot, které snímají vstupní moduly a to v reálném čase. Toto prohlížení spustíte rozkliknutím modulu na mapě modulů a vybráním hodnoty, kterou chcete aktuálně zobrazit.
Toho můžete využít například při plánování projektů a nebo během vašeho zvědavého prozkoumávání. Data si můžete prohlédnout v tabule nebo grafu a můžete je v textové formě vyexportovat například pro hlubší analýzu v nějakém tabulkovém editoru. Jako učitelé pak můžete tuto funkci využít například tak, že žákům zobrazíte graf a zeptáte se jich, co se podle nich aktuálně mohlo dít.
A to je z dnešního článku o stavebnici MODI vše.
Seznámili jsme se se všemi částmi MODI studia a i s jednou velmi unikátní a neméně užitečnou funkcí zobrazování dat v reálném čase. MODI studio ale není jediná aplikace, se kterou se dá během výuky s MODI pracovat. Existují ještě další dvě aplikace, jedna pro telefon a jedna pro tablet, které dále rozšíří vaše možnosti práce s touto inovativní stavebnicí. A na ty se podíváme v příštím díle naší série článků. Do té doby se mějte hezky a užijte si krásný začátek letních prázdnin.